Mikkel prøvede flere veje, før han fandt den rigtige

Nogle ved præcis, hvad de vil være, allerede når de forlader folkeskolen. Sådan var det ikke for Mikkel Bøll.

Den 33-årige mejeristelev har været omkring flere forskellige brancher og uddannelser, før han fandt det fag, han i dag kan se en fremtid i.

Han er uddannet logistik operatør, har brugt mange år på racerbaner som både kører og instruktør og har senere arbejdet med børn og unge. Men ingen af delene føltes helt rigtige.

“Jeg var egentlig lidt i tvivl om, hvad jeg skulle. Jeg har prøvet forskellige ting gennem årene, men det var ikke dér, jeg skulle være,” begynder han.

Så fortalte en kammerat om mejeristuddannelsen. Og det blev starten på noget nyt.

Det lød spændende, og jeg fik lyst til at prøve det af. I dag er jeg virkelig glad for, at jeg gjorde det

Mikkel Bøll

Mejeristuderende

At opdage nye interesser

Noget af det, Mikkel holder mest af ved uddannelsen, er, at den har åbnet døren til emner og fagområder, han aldrig tidligere havde forestillet sig, at han ville interessere sig for.

“Det bedste er faktisk, at man får viden på områder, man ikke vidste, man syntes var spændende. Jeg kan rigtig godt lide at lære noget nyt,” fortæller han.

Samtidig passer kombinationen af teori og praktik godt til ham. For mejeristuddannelsen handler ikke kun om at læse sig til viden. Det handler også om at omsætte den til praksis.

“Jeg kan godt lide, at man både bruger hovedet og hænderne. Det passer rigtig godt til den måde, jeg lærer på,” uddyber Mikkel.

Tilbage på skolebænken

Selvom Mikkel ikke var nervøs for selve uddannelsen, var der én ting, der krævede lidt tilvænning. At gå i skole igen!

Efter mange år på arbejdsmarkedet var det en omstilling pludselig at skulle sidde i klasselokalet, tage noter og forholde sig til lektier.

“Man skal lige vænne sig til det igen. Og så må man også erkende, at de yngre elever nogle gange er lidt hurtigere på computerne,” siger han med et smil. For oplevelsen har overordnet været positiv.

Han fremhæver især underviserne, som han oplever som både fagligt stærke og engagerede.

“Det betyder noget, at lærerne har en tung faglig baggrund. Man føler, at man lærer af nogen, der virkelig ved, hvad de taler om,” understreger han.

Et fællesskab man ikke behøver bo på skolehjemmet for at være en del af

Mange mejeristelever bor på skolehjemmet under skoleopholdene. Det gjorde Mikkel også i en kort periode, men i dag pendler han. Alligevel føler han sig som en naturlig del af fællesskabet.

“Jeg kan tydeligt se, hvor meget de andre får ud af at bo her. Men selvom jeg ikke gør, føler jeg mig på ingen måde udenfor,” påpeger han og beskriver både klassen og skolen som steder med et stærkt sammenhold og en god stemning.

Nysgerrigheden peger mod fremtiden

Selvom han stadig er i gang med uddannelsen, er Mikkel allerede begyndt at tænke over, hvad næste skridt skal være. Det er især de tekniske sider af branchen, der interesserer ham.

“Jeg er ret teknisk og nysgerrig, så jeg kunne godt tænke mig at arbejde med udvikling af anlæg eller tekniske løsninger,” forklarer han.

Det kunne eksempelvis være hos virksomheder som Arla eller Tetra Pak, hvor teknologi og fødevareproduktion mødes.

Et enkelt råd

Hvis nogen spørger Mikkel, om mejeristuddannelsen er værd at overveje, kommer svaret uden tøven: Gør det. Det er et rigtig godt valg.