“Jeg troede faktisk ikke, jeg ville få så mange venner”

Da Clara Petrine Lollesgaard skulle vælge uddannelse, vidste hun én ting med sikkerhed: Hun gad ikke sidde stille hele dagen.

“Jeg vidste, at jeg gerne ville have noget med mennesker at gøre, og jeg gad ikke en uddannelse, hvor man bare skulle sidde stille,” fortæller Clara.

Derfor faldt valget på EUX Tjener. I dag er hun i gang med uddannelsen på Kold College, og det er især én ting, der har bekræftet hende i, at hun valgte rigtigt: ingen dage er ens.

Jeg elsker kontakten med gæsterne, men også alt det omkring faget. At komme i praktik, opleve forskellige arbejdspladser og se, hvordan tingene fungerer forskellige steder

Clara Petrine Lollesgaard

Tjener

En uddannelse med mennesker i centrum

Selvom tjenerfaget for mange handler om servering og opdækning, handler det i lige så høj grad om mennesker.

“Jeg elsker kontakten med gæsterne, men også alt det omkring faget. At komme i praktik, opleve forskellige arbejdspladser og se, hvordan tingene fungerer forskellige steder,” forklarer hun.

Netop praktikken har været en øjenåbner. For branchen er langt større, end Clara forestillede sig, da hun startede.

“Man møder virkelig mange mennesker. Både gæster, kolleger og andre i branchen. Det havde jeg slet ikke tænkt over på forhånd,” uddyber Clara med et smil.

Lærer bedst med hænderne

Noget af det, Clara holder allermest af ved uddannelsen, er måden, man lærer på. For hende er kombinationen af skole, praktik og masser af praktisk undervisning virkelig god.

“Jeg lærer klart bedst, når jeg får lov til at prøve tingene af. Det er dér, det giver mening for mig. Selvfølgelig er der også teori, men jeg synes, det er fedt, når man kan koble det direkte til noget, man rent faktisk står med i virkeligheden,” forklarer hun.

En bekymring, der hurtigt forsvandt

Inden studiestarten var Clara nervøs for, om hun ville passe ind, men den bekymring holdt ikke længe, for allerede i introugerne lærte hun virkelig mange mennesker at kende.

Og i dag er fællesskabet noget af det, hun fremhæver som det bedste ved Kold. Hun oplever også, at stemningen generelt er god – både mellem eleverne og lærerne.

“Jeg synes, vi har et rigtig godt sammenhold. Jeg kender mange på min årgang, også folk jeg ikke går i klasse med. Der er en god stemning, og folk snakker med hinanden på tværs,” smiler hun.

Mere end bare et job

Når Clara kigger fremad, er det ikke én bestemt arbejdsplads, hun drømmer om. Det vigtigste for hende er, at hun bliver ved med at udvikle sig.
Og måske skal det endda foregå uden for Danmarks grænser.

“Jeg vil gerne have et arbejde, hvor jeg hele tiden lærer noget nyt og bliver dygtigere. Jeg kunne godt tænke mig at prøve at arbejde i udlandet en dag. Det kunne være spændende at opleve, hvordan man gør tingene andre steder,” tilføjer hun.

Hendes råd til dig, der overvejer en erhvervsuddannelse

Hvis Clara skal give ét råd videre til andre unge, der overvejer Kold College, handler det om at være nysgerrig.

“Tag ud og besøg så mange steder som muligt. Kom i praktik, prøv forskellige restauranter og få en fornemmelse af, hvad du synes er spændende,” afslutter hun.

For Clara har det været en stor del af oplevelsen at opdage, hvor mange muligheder der faktisk findes. Og hvor mange mennesker man møder på vejen.